Soccer on TV

Footy on the Telly, Oct. 7-13

We endeavor to make these listings as accurate and complete as possible, but matches get cancelled, broadcasters change their listings, we make mistakes, and so on. If you see an error or a new listing that we may have missed, let us know in the comment section and we’ll update the listings. If you have a question about a listing, check the federation, league, team, and/or broadcaster website of the game in question, or a listings website like LiveSoccerTV.com. That’s what we do to make the listings below.

Friday, Oct. 7
4:50am – Melbourne Victory vs. Brisbane Roar – ESPN3
6:00am – Ireland vs Georgia – ESPN Deportes
9:00am – Spain vs Mexico (U-17 Women’s World Cup) – FS2, Fox Soccer 2Go, Fox Sports Go, NBC Universo, Telemundo Deportes En Vivo
9:00am – New Zealand vs Jordan (U-17 Women’s World Cup) – Fox Soccer Plus, Fox Soccer 2Go, Telemundo Deportes En Vivo
12:00pm – Canada vs Venezuela (U-17 Women’s World Cup) – Fox Soccer Plus, Fox Soccer 2Go, Telemundo Deportes En Vivo
12:00pm – Germany vs Cameroon – Fox Soccer 2Go, Telemundo Deportes En Vivo
2:35pm – France vs Bulgaria – ESPN3
2:35pm – Hungary vs Switzerland – ESPN3
2:35pm – Portugal vs Andorra – ESPN3, ESPN Deportes
2:45pm – Netherlands vs Belarus – FS2, Fox Soccer 2Go, Fox Sports Go
2:45pm – Belgium vs Bosnia and Herzegovina – Fox Soccer Plus, Fox Soccer 2Go, Fox Deportes
2:45pm – Estonia vs Gibraltar – Fox Soccer 2Go
2:45pm – Greece vs Cyprus – Fox Soccer 2Go
2:45pm – Latvia vs Faroe Islands – Fox Soccer 2Go
2:45pm – Luxembourg vs Sweden – Fox Soccer 2Go
4:00pm – Cuba vs USA – ESPN2, Watch ESPN, UniMás, UDN
7:00pm – New York Red Bulls II vs Rochester Rhinos – YouTube
8:00pm – Náutico vs Brasil de Pelotas – PFC Internacional
9:00pm – Deportivo Cuenca vs LDU Quito – Ecuador TV

Saturday, Oct. 8
2:35am – Melbourne City vs Wellington Phoenix – ESPN3
4:50am – Sydney FC vs Western Sydney Wanderers – ESPN3
7:00am – Central Coast Mariners vs Perth Glory – ESPN3
8:00am – Hungary vs Switzerland – ESPN Deportes
8:00am – Bala Town vs Alloa Athletic – Fox Soccer Plus
9:00am – Brazil vs England (U-17 Women’s World Cup) – FS1, Fox Soccer 2Go, Fox Sports Go, Telemundo Deportes En Vivo
9:00am – North Korea vs Nigeria (U-17 Women’s World Cup) – FS2, Fox Soccer 2Go, Fox Sports Go, Telemundo Deportes En Vivo
10:20am – Democratic Republic of Congo vs Libya – beIN Sports
11:50am – England vs Malta – ESPN3, ESPN Deportes
11:50am – Montenegro vs Kazakhstan – ESPN3
12:00pm – Japan vs USA (U-17 Women’s World Cup) – FS2, Fox Soccer 2Go, Fox Sports Go, NBC Universo, Telemundo Deportes En Vivo
12:00pm – Azerbaijan vs Norway – Fox Soccer Plus, Fox Soccer 2Go
12:00pm – Armenia vs Romania – Fox Soccer 2Go, Fox Deportes
12:00pm – Paraguay vs Ghana (U-17 Women’s World Cup) – Fox Soccer 2Go, Telemundo Deportes En Vivo
12:25pm – Gabon vs Morocco – beIN Sports
2:30pm – Côte d’Ivoire vs Mali – beIN Sports
2:35pm – Northern Ireland vs San Marino – ESPN3
2:35pm – Poland vs Denmark – ESPN3
2:35pm – Slovenia vs Slovakia – ESPN3
2:40pm – Northern Ireland vs San Marino – ESPN3
2:45pm – Germany vs Czech Republic – FS2, Fox Soccer 2Go, Fox Sports Go, UniMás, UDN
2:45pm – Scotland vs Lithuania – Fox Soccer Plus, Fox Soccer 2Go
3:00pm – Vancouver Whitecaps II vs Oklahoma City Energy – YouTube
3:00pm – Atlético Goianiense vs Avaí – PFC Internacional
5:00pm – River Plate vs Universidad Católica – Ecuavisa Internacional
5:30pm – Vasco da Gama vs Londrina – PFC Internacional
6:00pm – New Zealand vs Mexico – Univision, UDN
6:00pm – Nacional vs Rampla Juniors – GolTV
7:30pm – Carolina RailHawks vs Fort Lauderdale Strikers – beIN Sports, beIN Sports en Español
7:30pm – Louisville City vs Charleston Battery – YouTube
8:00pm – Miami FC vs Rayo OKC – GolTV
8:30pm – Houston Dynamo vs Colorado Rapids – MLS Live, Direct Kick, SiriusXM FC
9:00pm – Club América vs Pumas UNAM – UDN

Sunday, Oct. 9
2:00am – Adelaide United vs Newcastle Jets – ESPN3
8:00am – Queen of the South vs Linfield – Fox Soccer Plus
8:50am – Russia vs Costa Rica – ESPN3, ESPN Deportes
10:20am – Congo vs Egypt – beIN Sports
11:50am – Finland vs Croatia – ESPN3, ESPN Deportes
11:50am – Israel vs Liechtenstein – ESPN3
12:00pm – Wales vs Georgia – FS1, Fox Soccer 2Go, Fox Sports Go, Fox Deportes
12:00pm – Ukraine vs Kosovo – FS2, Fox Soccer 2Go, Fox Sports Go
12:50pm – Tunisia vs Guinea – beIN Sports
1:00pm – Aucas vs Delfin – Ecuador TV
2:00pm – Ottawa Fury vs New York Cosmos – ESPN3, One World Sports
2:30pm – Iceland vs Turkey – ESPN, ESPN Deportes
2:35pm – Moldova vs Republic of Ireland – ESPN3
2:35pm – Serbia vs Austria – ESPN3
2:45pm – Albania vs Spain – FS1, Fox Soccer 2Go, Fox Sports Go, UniMás, UDN
2:45pm – Macedonia vs Italy – FS2, Fox Soccer 2Go, Fox Sports Go, Fox Deportes
3:00pm – Danubio vs Peñarol – GolTV
3:20pm – Algeria vs Cameroon – beIN Sports
4:00pm – FC Edmonton vs Tampa Bay Rowdies – ESPN3
4:00pm – Swope Park Rangers vs Orange County Blues – YouTube
4:00pm – América Mineiro vs Palmeiras – PFC Internacional
5:00pm – Washington Spirit vs Western New York Flash (NWSL Final) – FS1, Fox Soccer 2Go, Fox Sports Go
5:00pm – Emelec vs Fuerza Amarilla – Ecuador TV
5:55pm – Cruz Azul vs Club Atlas – UDN
6:30pm – Bahia vs Tupi – PFC Internacional

Monday, Oct. 10
2:35pm – Faroe Islands vs Portugal – ESPN3, ESPN Deportes
2:35pm – Estonia vs Greece – ESPN3
2:35pm – Gibraltar vs Belgium – ESPN3
2:35pm – Latvia vs Hungary – ESPN3
2:45pm – Netherlands vs France – FS1, Fox Sports Go, Fox Deportes
2:45pm – Sweden vs Bulgaria – FS2, Fox Sports Go, UDN
2:45pm – Andorra vs Switzerland – Fox Soccer Plus
2:45pm – Belarus vs Luxembourg – Fox Soccer 2Go
2:45pm – Bosnia and Herzegovina vs Cyprus – Fox Soccer 2Go
7:00pm – Bragantino vs Criciúma – PFC Internacional

Tuesday, Oct. 11
4:55am – Australia vs Japan – ESPN3
8:55am – Uzbekistan vs China – ESPN3
10:40am – Iran vs South Korea – ESPN3
11:00am – England vs Bosnia and Herzegovina (Euro U-21 Qualifying) – Fox Soccer Plus, Fox Soccer 2Go
12:00pm – Kazakhstan vs Romania – FS2, Fox Soccer 2Go, Fox Sports Go, Fox Deportes
2:30pm – Slovenia vs England – ESPN2
2:35pm – Denmark vs Montenegro – ESPN3
2:35pm – Germany vs Northern Ireland – ESPN3
2:35pm – Norway vs San Marino – ESPN3
2:45pm – Poland vs Armenia – FS2, Fox Soccer 2Go, Fox Sports Go, Fox Deportes
2:45pm – Czech Republic vs Azerbaijan – Fox Soccer Plus, Fox Soccer 2Go
2:45pm – Lithuania vs Malta – Fox Soccer 2Go
2:45pm – Slovakia vs Scotland – Fox Soccer 2Go
3:50pm – Bolivia vs Ecuador – beIN Sports
5:55pm – Colombia vs Uruguay – beIN Sports, beIN Sports en Español
6:15pm – Sampaio Corrêa vs Oeste – PFC Internacional
7:20pm – Chile vs Peru – beIN Sports
7:20pm – Argentina vs Paraguay – beIN Sports en Español
8:00pm – USA vs New Zealand – ESPN, WatchESPN, UniMás, UDN
10:00pm – Panama vs Mexico – UniMás, UDN

Wednesday, Oct. 12
9:00am – U-17 Women’s World Cup Quarterfinal 1 – FS2, Fox Sports Go, Telemundo Deportes En Vivo
10:00am – Chapecoense vs Sport Recife – PFC Internacional
12:00pm – U-17 Women’s World Cup Quarterfinal 2 – FS2, Fox Sports Go, Telemundo Deportes En Vivo
6:30pm – Coritiba vs Figueirense – PFC Internacional
7:30pm – Carolina RailHawks vs Rayo OKC – beIN Sports, beIN Sports en Español
7:30pm – Fort Lauderdale Strikers vs FC Edmonton – One World Sports
8:45pm – Botafogo vs Internacional – GolTV, PFC Internacional
10:30pm – Seattle Sounders vs Houston Dynamo – MLS Live, Direct Kick, SiriusXM FC

Thursday, Oct. 13
9:00am – U-17 Women’s World Cup Quarterfinal 3 – FS2, Fox Sports Go, Telemundo Deportes En Vivo
12:00pm – U-17 Women’s World Cup Quarterfinal 4 – FS2, Fox Sports Go, Telemundo Deportes En Vivo
6:30pm – Palmeiras vs Cruzeiro – GolTV
8:00pm – Fluminense vs Flamengo – GolTV, PFC Internacional
8:30pm – Chicago Fire vs Columbus Crew – MLS Live
9:00pm – Colorado Rapids vs San Jose Earthquakes – MLS Live

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*

%d bloggers like this: