Soccer on TV

Footy on the Telly: November 6-12

We endeavor to make these listings as accurate and complete as possible, but matches get cancelled, broadcasters change their listings, we make mistakes, and so on. If you see an error or a new listing that we may have missed, let us know in the comment section and we’ll update the listings. If you have a question about a listing, check the federation, league, team, and/or broadcaster website of the game in question, or a listings website like LiveSoccerTV.com. That’s what we do to make the listings below.

Friday, November 6
8:30am – Delhi Dynamos vs Mumbai City – NGSN
11:00am – Mordovia Saransk vs Anzhi – NGSN
2:00pm – Roda JC vs ADO Den Haag – NGSN
2:25pm – Las Palmas vs Real Sociedad – beIN Sports en Español
2:30pm – Hannover 96 vs Hertha Berlin – FS1, GolTV, Fox Sports Go, Fox Soccer 2Go
2:40pm – Nottingham Forest vs Derby County – beIN Sports
2:55pm – Salford City vs Notts County – Fox Soccer Plus, Fox Soccer 2Go
3:30pm – Estoril vs Académica – Sport TV Americas, Premium Sports, NGSN
4:00pm – Emelec vs Deportivo Cuenca – Ecuador TV, NGSN
5:00pm – Universidad Católica vs San Marcos – NGSN
7:00pm – El Nacional vs Universidad Católica – NGSN
7:00pm – Independiente del Valle vs Mushuc Runa – NGSN
7:00pm – River Plate vs Barcelona – NGSN
7:10pm – Lanús vs Sarmiento – YouTube, NGSN
8:00pm – Honduras Progreso vs Marathón – Telecentro
8:00pm – LDU Loja vs LDU Quito – NGSN
8:30pm – Veracruz vs Tigres UANL – Univision Deportes
10:30pm – Santos Laguna vs Morelia – Azteca America

Saturday, November 7
12:00am – Gamba Osaka vs Sanfrecce Hiroshima – NGSN
12:00am – Kashima Antlers vs Yokohama Marinos – NGSN
12:00am – Kashiwa Reysol vs Tokyo – NGSN
12:00am – Sagan Tosu vs Vegalta Sendai – NGSN
12:00am – Urawa Reds vs Kawasaki Frontale – NGSN
12:00am – Vissel Kobe vs Matsumoto Yamaga – NGSN
1:00am – Seoul vs Suwon Bluewings – NGSN
6:00am – Ural vs Rostov – NGSN
7:25am – Huddersfield Town vs Leeds United – beIN Sports, beIN Sports en Español
7:45am – Bournemouth vs Newcastle United – NBCSN
8:15am – Ufa vs Amkar Perm – NGSN
8:30am – Atlético de Kolkata vs NorthEast United – NGSN
9:30am – Bayern München vs Stuttgart – FS1, GolTV, Fox Sports Go, Fox Soccer 2Go
9:30am – Bayer Leverkusen vs Köln – FS2, Fox Sports Go, Fox Soccer 2Go, Fox Deportes
9:30am – Borussia Monchengladbach vs Ingolstadt – Fox Soccer Plus, Fox Soccer 2Go
9:30am – Hoffenheim vs Eintracht Frankfurt – Fox Soccer 2Go
9:30am – Mainz 05 vs Wolfsburg – Fox Soccer 2Go
9:55am – Celta de Vigo vs Valencia – beIN Sports en Español
10:00am – Manchester United vs West Bromwich Albion – NBCSN, NBC Sports Live Extra, NBC Universo, SiriusXM FC
10:00am – West Ham United vs Everton – USA Network, NBC Sports Live Extra
10:00am – Leicester City vs Watford – NBC Sports Live Extra, DirecTV
10:00am – Norwich City vs Swansea City – NBC Sports Live Extra, DirecTV
10:00am – Sunderland vs Southampton – NBC Sports Live Extra, DirecTV
10:00am – Altrincham vs Barnsley – Fox Soccer 2Go
10:00am – Wealdstone vs Colchester United – Fox Soccer 2Go
10:30am – Dinamo Moskva vs Kuban Krasnodar – NGSN
10:45am – Al Ahli vs Guangzhou Evergrande – One World Sports
10:55am – Paris Saint-Germain vs Toulouse – beIN Sports
11:30am – Gil Vicente vs Varzim – Sport TV Americas
11:30am – Terek Grozny vs Spartak Moskva – NGSN
12:00pm – Hellas Verona vs Bologna – RAI Internazionale
12:10pm – Levante vs Deportivo La Coruña – beIN Sports en Español
12:30pm – Stoke City vs Chelsea – NBC, NBC Sports Live Extra, NBC Universo, SiriusXM FC
12:30pm – Darmstadt 98 vs Hamburger SV – FS2, GolTV, Fox Sports Go, Fox Soccer 2Go
12:30pm – Twente vs Heerenveen – NGSN
1:00pm – Unión La Calera vs San Luis – NGSN
1:30pm – Defensa y Justicia vs Godoy Cruz – YouTube, NGSN
1:45pm – NEC vs De Graafschap – NGSN
1:45pm – Willem II vs Excelsior – NGSN
1:55pm – Maccabi Haifa vs Beitar Jerusalem – Israeli Network
2:00pm – New York Cosmos vs Fort Lauderdale Strikers – ESPN3, One World Sports, NASL Live
2:00pm – Internacional vs Ponte Preta – PFC Internacional
2:25pm – Rayo Vallecano vs Granada – beIN Sports en Español
2:30pm – Cerro vs Defensor Sporting – GolTV
2:40pm – Milan vs Atalanta – beIN Sports, RAI Internazionale
2:45pm – PEC Zwolle vs Heracles – NGSN
3:30pm – Colo Colo vs O’Higgins – TV Chile, NGSN
3:45pm – Vitória Guimarães vs Nacional – Sport TV Americas, Premium Sports, NGSN
4:00pm – Colón vs Gimnasia La Platal – YouTube, NGSN
4:30pm – San Martín San Juan vs Arsenal – YouTube, NGSN
4:30pm – Corinthians vs Coritiba – GolTV
6:00pm – Cruz Azul vs Toluca – Univision, Univision Deportes, NGSN
6:00pm – Necaxa vs Mineros de Zacatecas – GolTV
6:00pm – Huachipato vs Cobresal – NGSN
6:30pm – Deportivo Anzoátegui vs Zamora – NGSN
6:30pm – Estudiantes vs Unión Santa Fe – YouTube, NGSN
6:30pm – Olimpo vs Banfield – YouTube, NGSN
8:00pm – Monterrey vs Club América – Univision Deportes
9:00pm – Pachuca vs León – NBC universo, NBC Deportes En Vivo Extra
9:30pm – Club Atlas vs Chiapas – Azteca America
9:55pm – Dorados vs Chivas de Guadalajara – ESPN Deportes

Sunday, November 8
12:00am – Jeju United vs Jeonbuk Motors – NGSN
2:00am – Pohang Steelers vs Seongnam – NGSN
6:25am – Torino vs Internazionale – beIN Sports, beIN Sports en Español
6:30am – PSV Eindhoven vs Utrecht – NGSN
6:30am – Rubin Kazan vs Krylya Sovetov – NGSN
7:00am – Didcot Town vs Exeter City – Fox Soccer Plus
8:30am – Aston Villa vs Manchester City – NBCSN, NBC Sports Live Extra, NBC Universo, SiriusXM FC
8:30am – Cambuur vs Groningen – NGSN
8:30am – Feyenoord vs Ajax – NGSN
8:30am – Pune City vs Goa – NGSN
8:55am – Roma vs Lazio – beIN Sports, RAI Internazionale
9:00am – Krasnodar vs CSKA Moskva – NGSN
9:00am – Aldershot Town vs Bradford City – Fox Soccer 2Go
9:00am -Brackley Town vs Newport County – Fox Soccer 2Go
9:00am – Maidstone United vs Yeovil Town – Fox Soccer 2Go
9:30am – Borussia Dortmund vs Schalke 04 – FS1, Fox Sports Go, Fox Soccer 2Go, Fox Deportes
9:55am – Barcelona vs Villarreal – beIN Sports en Español
10:30am – Ross County vs Celtic – Fox Soccer Plus, Fox Soccer 2Go
10:45am – Vitesse vs AZ – NGSN
11:00am – Arsenal vs Tottenham Hotspur – NBCSN, NBC Sports Live Extra, Telemundo, NBC Deportes En Vivo Extra, SiriusXM FC
11:00am – Liverpool vs Crystal Palace – NBC Sports Live Extra
11:00am – Benfica vs Boavista – NGSN
11:30am – Augsburg vs Werder Bremen – FS2, Fox Sports Go, Fox Soccer 2Go, Fox Deportes
11:30am – Lokomotiv Moskva vs Zenit St. Petersburg – NGSN
11:55am – Napoli vs Udinese – beIN Sports, RAI Internazionale
12:00pm – Aucas vs Deportivo Quito – NGSN
12:10pm – Atlético Madrid vs Sporting Gijón – beIN Sports en Español
1:00pm – Pumas UNAM vs Querétaro – Univision, Univision Deportes, NGSN
1:00pm – Nacional vs Peñarol – GolTV, Poipes
1:15pm – Porto vs Vitória Setúbal – Sport TV Americas, Premium Sports, NGSN
2:00pm – River Plate vs Newell’s Old Boys – YouTube, NGSN
2:00pm – U-17 World Cup Third Place Game – FS2, Fox Sports Go, NBC Deportes En Vivo Extra
2:25pm – Sevilla vs Real Madrid – beIN Sports, beIN Sports en Español
3:00pm – New York Red Bulls vs DC United – ESPN, ESPN Deportes, Watch ESPN, MLS Live
3:00pm – Ottawa Fury vs Minnesota United – ESPN3, NASL Live
3:30pm – Arouca vs Sporting CP – Sport TV Americas, Premium Sports, NGSN
4:15pm – Atlético Rafaela vs San Lorenzo – YouTube, NGSN
4:15pm – Rosario Central vs Boca Juniors – YouTube, NGSN
4:15pm – Tigre vs Racing Club – YouTube, NGSN
5:00pm – Columbus Crew vs Montreal Impact – ESPN, ESPN Deportes, Watch ESPN, MLS Live
5:00pm – U-17 World Cup Final – FS2, Fox Sports Go, NBC Deportes En Vivo Extra
6:00pm – Puebla vs Tijuana – Univision Deportes
7:30pm – FC Dallas vs Seattle Sounders – FS1, Fox Sports Go, Fox Soccer 2Go, MLS Live
7:30pm – Independiente vs Vélez Sarsfield – YouTube, NGSN
10:00pm – Vancouver Whitecaps vs Portland Timbers – FS1, Fox Sports Go, Fox Soccer 2Go, MLS Live

Monday, November 9
1:30pm – Huracán vs Belgrano – YouTube, NGSN
1:30pm – Nueva Chicago vs Quilmes – YouTube, NGSN
1:30pm – Temperley vs Argentinos Juniors – YouTube, NGSN
2:00pm – Belenenses vs Tondela – Sport TV Americas, NGSN
2:45pm – United of Manchester vs Chesterfield – Fox Soccer Plus, Fox Soccer 2Go
4:00pm – União Madeira vs Sporting Braga – Sport TV Americas, NGSN
4:30pm – Unión Española vs Audax Italiano – NGSN
6:30pm – Crucero del Norte vs Aldosivi – YouTube, NGSN
7:00pm – Santiago Wanderers vs Univ. Concepción – NGSN

Tuesday, November 10
8:30am – Kerala Blasters vs Atlético de Kolkata – NGSN
4:00pm – América Mineiro vs Vitória – PFC Internacional
6:30pm – Luverdense vs Botafogo – PFC Internacional
9:55pm – Dorados vs Veracruz – ESPN Deportes

Wednesday, November 11
8:30am – Chennaiyin FC vs NorthEast United – NGSN

Thursday, November 12
2:45pm – Norway vs Hungary – FS1, Fox Sports Go, Fox Soccer 2Go, Fox Deportes
3:00pm – Bolivia vs Venezuela – beIN Sports
4:00pm – Ecuador vs Uruguay – beIN Sports en Español
6:30pm – Chile vs Colombia – beIN Sports en Español
7:00pm – Argentina vs Brazil – beIN Sports

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*

%d bloggers like this: