Soccer on TV

Footy on the Telly, October 16-22

We endeavor to make these listings as accurate and complete as possible, but matches get cancelled, broadcasters change their listings, we make mistakes, and so on. If you see an error or a new listing that we may have missed, let us know in the comment section and we’ll update the listings. If you have a question about a listing, check the federation, league, team, and/or broadcaster website of the game in question, or a listings website like LiveSoccerTV.com. That’s what we do to make the listings below.

Friday, October 16
2:15pm – Alianza Atlético vs Melgar – Peru Magico
2:25pm – Monaco vs Olympique Lyonnais – beIN Sports en Español, beIN Sports Connect
2:30pm – Mainz 05 vs Borussia Dortmund – FS1, Fox Deportes, Fox Sports Go, Fox Soccer 2Go
2:30pm – Municipal vs Cobán Imperial – Telecentro
2:40pm – Bristol City vs Nottingham Forest – beIN Sports, beIN Sports Connect
2:45pm – Ross County vs Aberdeen – Fox Soccer Plus, Fox Soccer 2Go
3:30pm – Vianense vs Benfica – GolTV, Sport TV Americas, Premium Sports
4:30pm – UTC Cajamarca vs Cienciano – Peru Magico
6:00pm – Atlético Rafaela vs Godoy Cruz – YouTube, NGSN
6:00pm – Colón vs Arsenal – YouTube, NGSN
6:00pm – Estudiantes vs Quilmes – YouTube, NGSN
6:00pm – Lanús vs Vélez Sarsfield – YouTube, NGSN
6:00pm – Nueva Chicago vs Newell’s Old Boys – YouTube, NGSN
6:00pm – San Martín San Juan vs Belgrano – YouTube, NGSN
7:00pm – Orlando City vs New York City – UniMás
7:30pm – Rochester Rhinos vs LA Galaxy II (USL Final) – ESPN3
8:30pm – Cafetaleros De Tapachula vs Venados – GolTV
8:30pm – Vitória vs Paraná – PFC Internacional
9:00pm – Deportivo Cuenca vs Deportivo Quito – Ecuador TV, NGSN
10:30pm – Tijuana vs Club América – Azteca America
10:30pm – Coras de Tepic vs FC Juárez – GolTV
11:00pm – San Jose Earthquakes vs Sporting Kansas City – UniMás, Univision Deportes, SiriusXM FC

Saturday, October 17
7:00am – Motherwell vs Celtic – Fox Soccer Plus, Fox Soccer 2Go
7:00am – CSKA Moskva vs Ural – NGSN
7:25am – Sheffield Wednesday vs Hull City – beIN Sports, beIN Sports en Español, beIN Sports Connect
7:45am – Tottenham Hotspur vs Liverpool – NBCSN, NBC Sports Live Extra, NBC Universo, SiriusXM FC
9:30am – Werder Bremen vs Bayern München – FS1, GolTV, Fox Sports Go, Fox Soccer 2Go
9:30am – Schalke 04 vs Hertha Berlin – FS2, Fox Sports Go, Fox Soccer 2Go
9:30am – Hamburger SV vs Bayer Leverkusen – Fox Soccer Plus, Fox Deportes, Fox Soccer 2Go
9:30am – Augsburg vs Darmstadt 98 – Fox Soccer 2Go
9:30am – Wolfsburg vs Hoffenheim – Fox Soccer 2Go
9:30am – Amkar Perm vs Dinamo Moskva – NGSN
9:30am – Kuban Krasnodar vs Zenit St. Petersburg – NGSN
9:55am – Real Madrid vs Levante – beIN Sports, beIN Sports en Español
10:00am – Everton vs Manchester United – NBCSN, SiriusXM FC
10:00am – Chelsea vs Aston Villa – USA Network, NBC Sports Live Extra, NBC Universo
10:00am – Crystal Palace vs West Ham United – NBC Sports Live Extra, Premier League Extra Time
10:00am – Manchester City vs AFC Bournemouth – NBC Sports Live Extra
10:00am – Southampton vs Leicester City – NBC Sports Live Extra, Premier League Extra Time
10:00am – West Bromwich Albion vs Sunderland – NBC Sports Live Extra, Premier League Extra Time
10:00am – Leeds United vs Brighton & Hove Albion – beIN Sports Connect
11:00am – Bastia vs Paris Saint-Germain – beIN Sports Connect
11:55am – Roma vs Empoli – RAI Internazionale
12:00pm – Rubin Kazan vs Ufa – NGSN
12:10pm – Eibar vs Sevilla – beIN Sports en Español, beIN Sports Connect
12:30pm – Watford vs Arsenal – NBC, NBC Sports Live Extra, Telemundo, SiriusXM FC
12:30pm – Eintracht Frankfurt vs Borussia Monchengladbach – FS2, GolTV, Fox Sports Go, Fox Soccer 2Go
12:30pm – Vilafranquense vs Sporting CP – Premium Sports
12:30pm – Cambuur vs AZ – NGSN
12:30pm – Groningen vs Willem II – NGSN
1:00pm – Mushuc Runa vs River Plate – Ecuador TV
1:00pm – Universidad Católica vs Aucas – Ecuavisa Internacional, NGSN
1:30pm – Sport Huancayo vs León de Huánuco – Peru Magico
1:45pm – Heracles vs Ajax – NGSN
2:00pm – Toronto FC vs Columbus Crew – MLS Live, MLS Direct Kick, DirecTV
2:00pm – Reims vs Caen – beIN Sports Connect
2:00pm – Saint-Étienne vs Gazélec Ajaccio – beIN Sports Connect
2:25am – Barcelona vs Rayo Vallecano – beIN Sports, beIN Sports en Español, beIN Sports Connect
2:30pm – Santiago Wanderers vs Deportes Iquique – TV Chile
2:45pm – Torino vs Milan – RAI Internazionale, beIN Sports Connect
2:45pm – PSV Eindhoven vs Excelsior – Univision Deportes, NGSN
2:45pm – Utrecht vs Roda JC – NGSN
3:00pm – England vs Guinea (U-17 World Cup) – Fox Soccer Plus, Fox Soccer 2Go, NBC Deportes En Vivo
3:00pm – Botafogo vs Bragantino – PFC Internacional
3:00pm – Fénix vs Nacional – Poipes
3:15pm – Varzim vs Porto – GolTV, Sport TV Americas, Premium Sports
4:00pm – Nigeria vs USA (U-17 World Cup) – FS2, Fox Sports Go, Fox Soccer 2Go, NBC Deportes En Vivo
4:00pm – Valencia vs Málaga – beIN Sports Connect
4:05pm – Real Betis vs Espanyol – beIN Sports Connect
4:00pm – Sporting Cristal vs Deportivo Municipal – Peru Magico
5:30pm – Avaí vs Palmeiras – GolTV, PFC Internacional
6:00pm – Brazil vs Korea Republic (U-17 World Cup) – Fox Soccer Plus, Fox Soccer 2Go, NBC Deportes En Vivo
6:00pm – Cruz Azul vs Dorados – Univision, Univision Deportes
6:00pm – Olimpo vs San Lorenzo – YouTube, NGSN
6:00pm – Racing Club vs Boca Juniors – YouTube, NGSN
6:00pm – River Plate vs Aldosivi – YouTube, NGSN
6:00pm – Rosario Central vs Argentinos Juniors – YouTube, NGSN
6:00pm – Tigre vs Banfield – YouTube, NGSN
6:00pm – Independiente del Valle vs LDU Loja – NGSN, Ecuavisa Internacional
6:45pm – Sport Loreto vs Juan Aurich – Peru Magico
7:00pm – Chile vs Croatia (U-17 World Cup) – FS2, Fox Sports Go, Fox Soccer 2Go, NBC Universo, NBC Deportes En Vivo
7:30pm – New England Revolution vs Montreal Impact – MLS Live, MLS Direct Kick, DirecTV, SiriusXM FC
7:30pm – Atlanta Silverbacks vs Tampa Bay Rowdies – ESPN3, NASL Live
7:30pm – Fort Lauderdale Strikers vs Carolina RailHawks – ESPN3, NASL Live
7:30pm – Indy Eleven vs Minnesota United – ESPN3, NASL Live
7:30pm – Jacksonville Armada vs Edmonton – ESPN3, NASL Live
8:00pm – Tigres UANL vs Pachuca – Univision Deportes
8:00pm – Joinville vs Figueirense – PFC Internacional
9:00pm – León vs Pumas UNAM – NBC Universo, NBC Deportes En Vivo
9:00pm – Águila vs Isidro Metapán – Centro America TV
9:30pm – Real Salt Lake vs Dallas – MLS Live, MLS Direct Kick, DirecTV, SiriusXM FC
9:30pm – Morelia vs Club Atlas – Azteca America
10:00pm – Chiapas vs Monterrey – Univision Deportes

Sunday, October 18
6:00am – Villarreal vs Celta de Vigo – beIN Sports Connect
6:30am – Bologna vs Palermo – RAI Internazionale, beIN Sports Connect
6:30am – Spartak Moskva vs Lokomotiv Moskva – NGSN
6:30am – Twente vs NEC – NGSN
7:15am – Dundee United vs Heart of Midlothian – Fox Soccer Plus, Fox Soccer 2Go
8:00am – Olympique Marseille vs Lorient – beIN Sports Connect
8:15am – Derby County vs Wolverhampton Wanderers – beIN Sports Connect
8:30am – ADO Den Haag vs De Graafschap – NGSN
8:30am – Heerenveen vs Feyenoord – NGSN
8:55am – Napoli vs Fiorentina – beIN Sports, RAI Internazionale
9:00am – Atalanta vs Carpi – beIN Sports Connect
9:00am – Frosinone vs Sampdoria – beIN Sports Connect
9:00am – Genoa vs Chievo – beIN Sports Connect
9:00am – Hellas Verona vs Udinese – beIN Sports Connect
9:00am – Sassuolo vs Lazio – beIN Sports Connect
9:00am – Krylya Sovetov vs Terek Grozny – NGSN
9:00am – Cruzeiro vs Fluminense – PFC Internacional
9:30am – Köln vs Hannover 96 – FS2, GolTV, Fox Sports Go, Fox Soccer 2Go
9:55am – Real Sociedad vs Atlético Madrid – beIN Sports en Español, beIN Sports Connect
10:45am – PEC Zwolle vs Vitesse – NGSN
10:55am – Bordeaux vs Montpellier – beIN Sports, beIN Sports Connect
11:00am – Newcastle United vs Norwich City – NBCSN, NBC Sports Live Extra, SiriusXM FC
11:30am – Stuttgart vs Ingolstadt – FS2, Fox Deportes, Fox Sports Go, Fox Soccer 2Go
11:30am – Anzhi vs Krasnodar – NGSN
12:10pm – Getafe vs Las Palmas – beIN Sports en Español, beIN Sports Connect
12:15pm – Real Garcilaso vs Universidad San Martín – Peru Magico
12:30pm – El Nacional vs Emelec – Ecuavisa Internacional, NGSN
1:00pm – Toluca vs Querétaro – Univision, Univision Deportes
1:00pm – Mushuc Runa vs River Plate – Ecuador Internacional, NGSN
1:55pm – Atlético Paranaense vs Corinthians – ESPN3
2:00pm – DC United vs Chicago Fire – MLS Live, MLS Direct Kick, DirecTV
2:00pm – Flamengo vs Internacional – PFC Internacional
2:15pm – Penafiel vs Vitória Guimarães – GolTV, Sport TV Americas, Premium Sports
2:25pm – Deportivo La Coruña vs Athletic Bilbao – beIN Sports en Español, beIN Sports Connect
2:30pm – Unión Comercio vs Alianza Lima – Peru Magico
2:40pm – Internazionale vs Juventus – beIN Sports, RAI Internazionale, beIN Sports Connect
3:00pm – New York Red Bulls vs Philadelphia Union – TCN, MLS Live, MLS Direct Kick, SiriusXM FC
3:00pm – Ottawa Fury vs San Antonio Scorpions – ESPN3, NASL Live
3:00pm – Australia vs Germany (U-17 World Cup) – FS2, Fox Sports Go, Fox Soccer 2Go, Telemundo, NBC Deportes En Vivo
3:00pm – Belgium vs Mali (U-17 World Cup) – Fox Soccer Plus, Fox Soccer 2Go, NBC Deportes En Vivo
3:00pm – Rennes vs Nice – beIN Sports Connect
4:30pm – Colo Colo vs San Marcos – TV Chile
4:30pm – Sport Recife vs Atlético Mineiro – PFC Internacional
5:00pm – Houston Dynamo vs Seattle Sounders – ESPN, ESPN Deportes, Watch ESPN, SiriusXM FC
5:00pm – Peñarol vs Rentistas – GolTV, Poipes
5:00pm – Universitario vs César Vallejo – Peru Magico
5:30pm – Barcelona vs LDU Quito – Ecuavisa Internacional, NGSN
6:00pm – Mexico vs Argentina (U-17 World Cup) – FS2, Fox Sports Go, Fox Soccer 2Go, NBC Deportes En Vivo
6:00pm – Honduras vs Ecuador (U-17 World Cup) – Fox Soccer Plus, Fox Soccer 2Go, NBC Deportes En Vivo
6:00pm – Chivas de Guadalajara vs Puebla – UniMás, Univision Deportes
6:00pm – Defensa y Justicia vs Unión Santa Fe – YouTube, NGSN
6:00pm – Temperley vs Gimnasia La Plata – YouTube, NGSN
7:00pm – Los Angeles Galaxy vs Portland Timbers – FS1, Fox Deportes, Fox Sports Go, SiriusXM FC

Monday, October 19
12:00pm – Rostov vs Mordovia Saransk – NGSN
2:25pm – Sporting Gijón vs Granada – beIN Sports, beIN Sports en Español, beIN Sports Connect
3:00pm – Swansea City vs Stoke City – NBCSN, NBC Sports Live Extra
4:00pm – New Zealand vs France (U-17 World Cup) – FS2, Fox Sports Go, Fox Soccer 2Go, NBC Deportes En Vivo
4:00pm – South Africa vs Costa Rica (U-17 World Cup) – Fox Soccer Plus, Fox Soccer 2Go, NBC Deportes En Vivo
7:00pm – North Korea vs Russia (U-17 World Cup) – FS2, Fox Sports Go, Fox Soccer 2Go, NBC Deportes En Vivo
7:00pm – Syria vs Paraguay (U-17 World Cup) – Fox Soccer Plus, Fox Soccer 2Go, NBC Universo, NBC Deportes En Vivo

Tuesday, October 20
11:45am – Al Ahli vs Al Hilal – One World Sports
2:45pm – Arsenal vs Bayern München – FS1, Fox Deportes, Fox Sports Go, Fox Soccer 2Go
2:45pm – BATE vs Barcelona – FS2, ESPN Deportes, Fox Sports Go, Fox Soccer 2Go
2:45pm – Bayer Leverkusen vs Roma – ESPN2, ESPN3, Fox Soccer 2Go
2:45pm – Dinamo Zagreb vs Olympiakos Piraeus – ESPN3, Fox Soccer 2Go
2:45pm – Dynamo Kyiv vs Chelsea – ESPN3, MASN, Fox Soccer 2Go
2:45pm – Porto vs Maccabi Tel Aviv – ESPN3, Fox Soccer 2Go
2:45pm – Valencia vs Gent – ESPN3, Fox Soccer 2Go
2:45pm – Zenit St. Petersburg vs Olympique Lyonnais – ESPN3, Fox Soccer 2Go
2:45pm – Rangers vs Livingston – Fox Soccer 2Go
4:00pm – USA vs Croatia (U-17 World Cup) – FS2, Fox Soccer 2Go, NBC Universo, NBC Deportes En Vivo
4:00pm – England vs Brazil (U-17 World Cup) – Fox Soccer 2Go, NBC Deportes En Vivo
7:00pm – Chile vs Nigeria (U-17 World Cup) – FS2, Fox Sports Go, Fox Soccer 2Go, NBC Universo, NBC Deportes En Vivo
7:00pm – South Korea vs Guinea (U-17 World Cup) – Fox Soccer Plus, Fox Soccer 2Go, NBC Deportes En Vivo
7:00pm – Botafogo vs Ceará – PFC Internacional
7:50pm – Toluca vs Alebrijes de Oaxaca – ESPN Deportes
7:50pm – Léon vs Cruz Azul – ESPN3
9:00pm – Cafetaleros De Tapachula vs Necaxa – GolTV
10:00pm – Real Salt Lake vs Municipal – FS2, Fox Sports Go, Fox Soccer 2Go
10:00pm – Chivas de Guadalajara vs Veracruz – ESPN Deportes

Wednesday, October 21
6:00am – Gamba Osaka vs Guangzhou Evergrande – One World Sports
11:00am – Moreirense vs Vitória Setúbal – NGSN
2:45pm – CSKA Moskva vs Manchester United – FS2, Fox Sports Go
2:45pm – Paris Saint-Germain vs Real Madrid – Fox Deportes, Fox Soccer Plus
2:45pm – Juventus vs Borussia Monchengladbach – ESPN2, Fox Soccer 2Go
2:45pm – Manchester City vs Sevilla – ESPN Deportes, MASN, Fox Soccer 2Go
2:45pm – Atlético Madrid vs Astana – ESPN3, Fox Soccer 2Go
2:45pm – Galatasaray vs Benfica – ESPN3, Fox Soccer 2Go
2:45pm – Malmö FF vs Shakhtar Donetsk – ESPN3, Fox Soccer 2Go
2:45pm – Wolfsburg vs PSV Eindhoven – ESPN3, Fox Soccer 2Go
4:00pm – Australia vs Mexico – Fox Soccer 2Go, NBC Deportes En Vivo
4:00pm – Belgium vs Honduras – Fox Soccer 2Go, NBC Deportes En Vivo
7:00pm – Argentina vs Germany (U-17 World Cup) – FS2, Fox Sports Go, Fox Soccer 2Go, NBC Universo, NBC Deportes En Vivo
7:00pm – Ecuador vs Mali (U-17 World Cup) – Fox Soccer Plus, Fox Soccer 2Go, NBC Deportes En Vivo
7:30pm – Fort Lauderdale Strikers vs San Antonio Scorpions – ESPN3, NASL Live
7:30pm – Jacksonville Armada vs Ottawa Fury – One World Sports, NASL Live
8:00pm – Tigres UANL vs Herediano – Fox Soccer 2Go
8:00pm – Fluminense vs Palmeiras – beIN Sports, beIN Sports Connect
8:00pm – São Paulo vs Santos – beIN Sports en Español, beIN Sports Connect
8:30pm – Sporting Kansas City vs Colorado Rapids – MLS Live
8:50pm – Club Atlas vs Tijuana – ESPN Deportes
9:00pm – Chivas de Guadalajara vs Tijuana – Galavision
10:00pm – USWNT vs Brazil – ESPN2

Thursday, October 22
11:00am – Qabala vs Borussia Dortmund – FS1, Fox Sports Go, Fox Soccer 2Go
1:00pm – Anderlecht vs Tottenham Hotspur – FS1, Fox Sports Go
1:00pm – Schalke 04 vs Sparta Praha – FS2, Fox Sports Go
1:00pm – Fiorentina vs Lech Poznań – ESPN3, Fox Soccer Plus
1:00pm – APOEL vs Asteras Tripolis – ESPN3, Fox Soccer 2Go
1:00pm – AZ vs Augsburg – Fox Soccer 2Go
1:00pm – Basel vs Belenenses – Fox Soccer 2Go
1:00pm – Dnipro Dnipropetrovsk vs Saint-Étienne – Fox Soccer 2Go
1:00pm – Lazio vs Rosenborg – Fox Soccer 2Go
1:00pm – Lokomotiv Moskva vs Beşiktaş – Fox Soccer 2Go
1:00pm – Monaco vs Qarabağ – Fox Soccer 2Go
1:00pm – Partizan vs Athletic Bilbao – ESPN Deportes, Fox Soccer 2Go
1:00pm – Sporting CP vs Skënderbeu Korçë – ESPN3, Fox Soccer 2Go
3:05pm – Liverpool vs Rubin Kazan – FS1, ESPN3, Fox Sports Go
3:05pm – Villarreal vs Dinamo Minsk – FS2, ESPN Deportes, Fox Sports Go
3:05pm – Molde vs Celtic – ESPN3, Fox Soccer Plus
3:05pm – Bordeaux vs Sion – Fox Soccer 2Go
3:05pm – Fenerbahçe vs Ajax – ESPN3, Fox Soccer 2Go
3:05pm – Legia Warszawa vs Club Brugge – Fox Soccer 2Go
3:05pm – Midtjylland vs Napoli – Fox Soccer 2Go
3:05pm – PAOK vs Krasnodar – Fox Soccer 2Go
3:05pm – Rapid Wien vs Viktoria Plzeň – Fox Soccer 2Go
3:05pm – Slovan Liberec vs Groningen – Fox Soccer 2Go
3:05pm – Sporting Braga vs Olympique Marseille – Fox Soccer 2Go
4:00pm – New Zealand vs Syria (U-17 World Cup) – Fox Soccer 2Go, NBC Deportes En Vivo
4:00pm – South Africa vs North Korea (U-17 World Cup) – Fox Soccer 2Go, NBC Deportes En Vivo
6:00pm – Liverpool vs Peñarol – Poipes
6:00pm – Nacional vs Sud América – Poipes
7:00pm – Russia vs Costa Rica (U-17 World Cup) – FS2, Fox Sports Go, Fox Soccer 2Go, NBC Deportes En Vivo
7:00pm – Paraguay vs France (U-17 World Cup) – Fox Soccer Plus, Fox Soccer 2Go, NBC Universo, NBC Deportes En Vivo
7:45pm – Independiente vs Santa Fe – Fox Deportes
8:00pm – Montego Bay United vs Árabe Unido – Fox Soccer 2Go

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

%d bloggers like this: