Soccer on TV

Footy on the Telly: Oct. 25-Oct. 31

We endeavor to make these listings as accurate and complete as possible, but matches get cancelled, broadcasters change their listings, we make mistakes, and so on. If you see an error or a new listing that we may have missed, let us know in the comment section and we’ll update the listings.

Friday, Oct. 25
4:30am – Melbourne Victory vs Brisbane Roar – Fox Soccer 2Go
8:48am – Nigeria vs Iraq (FIFA U-17 World Cup) – ESPN3, Watch ESPN
8:48am – Sweden vs Mexico (FIFA U-17 World Cup) – Univision Deportes, ESPN3, Watch ESPN
11:48am – Argentina vs Canada (FIFA U-17 World Cup) – Univision Deportes, ESPN3, Watch ESPN
11:48am – Austria vs Iran (FIFA U-17 World Cup) – ESPN3, Watch ESPN
1:00pm – Belgrano vs Rosario Central – TyC Sports Internacional
2:25pm – Nantes vs Lille – beIN Sport, Univision Deportes, beIN Sport Play
2:30pm – Stuttgart vs Nuremberg – GolTV
2:45pm – Ross County vs Inverness – Fox Soccer 2Go
2:45pm – Middlesbrough vs Doncaster Rovers – beIN Sport Play
2:55pm – Rayo Vallecano vs Real Valladolid – beIN Sport en Espanol, beIN Sport Play
3:05pm – Newell’s Old Boys vs Godoy Cruz – TyC Sports Internacional
5:15pm – Boca Juniors vs Colón – TyC Sports Internacional
6:30pm – Boston College vs Clemson – ESPN3
6:30pm – Defensor Sporting vs Danubio – GolTV
8:15pm – Arsenal vs Gimnasia La Plata – TyC Sports Internacional
8:25pm – Monarcas de Morelia vs Chivas de Guadalajara – ESPN2, ESPN Deportes, Azteca America
8:45pm – PatriotAS Boyacá vs Medellín – TV Columbia
9:00pm – Deportivo Cuenca vs Independiente Del Valle – Ecuador TV
10:00pm – Murciélagos vs Deportivo Tepic – Univision Deportes
10:25pm – Xolos de Tijuana vs Tigres UANL – ESPN Deportes, Azteca America

Saturday, Oct. 26
4:45am – Sydney vs Western Sydney Wanderers – Fox Soccer Plus
6:30am – Seoul vs Guangzhou Evergrande – One World Sports
7:15am – Barnsley vs Sheffield Wednesday – beIN Sport Play
7:45am – Crystal Palace vs Arsenal – NBCSN, DirecTV, NBC Sports Live Extra, SiriusXM FC, TalkSport
9:30am – Schalke 04 vs Borussia Dortmund – GolTV
10:00am – Manchester United vs Stoke City – NBCSN, SiriusXM FC, TalkSport
10:00am – Liverpool vs West Bromwich Albion – NBC Sports Live Extra, TalkSport
10:00am – Aston Villa vs Everton – NBC Sports Live Extra, TalkSport
10:00am – Norwich City vs Cardiff City – NBC Sports Live Extra, TalkSport
10:00am – Blackpool vs Blackburn Rovers – beIN Sport Play
10:00am – Málaga vs Celta de Vigo – beIN Sport Play
11:00am – Olympique Marseille vs Reims – TV5Monde, Univision Deportes, beIN Sport Play
11:30am – Spartak Moskva vs Rostov – beIN Sport Play
11:30am – Palestino vs Antofagasta – TV Chile
11:45am – Hapoel Ramat vs Hapoel Tel Aviv – Fox Soccer 2Go
11:55am – Barcelona vs Real Madrid – beIN Sport, beIN Sport en Espanol, XFINITY Latino Entertainment Channel, beIN Sport Play, SiriusXM FC
12:00pm – Sampdoria vs Atalanta – RAI Internazionale
12:30pm – Southampton vs Fulham – NBCSN, DirecTV, NBC Sports Live Extra, TalkSport
1:00pm – Universidad Católica vs Deportivo Quito – Ecuador TV
2:00pm – Elche vs Granada – beIN Sport Play
2:00pm – Guingamp vs Ajaccio – beIN Sport Play
2:40pm – Internazionale Milano vs Hellas Verona – beIN Sport, RAI Internazionale, beIN Sport Play
2:45pm – Ajax vs RKC – GolTV
3:00pm – Philadelphia Union vs Sporting Kansas City – NBCSN
3:00pm – Hannibal-LaGrange vs Columbia (MO) – NSCAA TV
3:00pm – Montreat College vs Georgia Gwinnett College – NSCAA TV
3:55pm – Levante vs Espanyol – beIN Sport en Espanol, beIN Sport Play
4:00pm – Toronto FC vs Montreal Impact – Univision Deportes, MLS Live
4:15pm – Alianza Petrolera vs Deportes Tolima – TV Colombia
4:45pm – Cruzeiro vs Criciuma – GolTV
5:30pm – San Jose Earthquakes vs FC Dallas – NBCSN
7:00pm – Carolina RailHawks vs Atlanta Silverbacks – NASL.com
7:00pm – Minnesota United FC vs Fort Lauderdale Strikers – NASL.com
7:00pm – North Carolina vs Pittsburgh – ESPN3
7:00pm – Michigan vs Indiana – Big Ten Network
7:00pm – Club América vs Puebla – Univision, Univision Deportes, Univisiondeportes.com
7:00pm – Merida vs Dorados – GolTV, Mexico TV
7:30pm – Deportivo Cali vs La Equidad – TV Colombia
8:30pm – San Antonio Scorpions vs New York Cosmos – NASL.com
8:30pm – Marathón vs Real España – Centro America TV
9:00pm – Monterrey vs Chiapas – UniMás
9:00pm – Atlante vs Santos Laguna – Galavision
9:00pm – Pachuca vs Cruz Azul – Univision Deportes
9:05pm – León vs Toluca – Telemundo
9:45pm – Atlético Huila vs Cúcuta Deportivo – TV Colombia
10:00pm – Atlas vs Querétaro – Univision Deportes
10:30pm – Chivas USA vs Portland Timbers – Direct Kick, MLS Live

Sunday, Oct. 27
2:00am – Perth Glory vs Melbourne Heart – Fox Sports 2, One World Sports
6:00am – Sagan Tosu vs Cerezo Osaka – One World Sports
7:00am – Sevilla vs Osasuna – beIN Sport Play
7:25am – Napoli vs Torino – beIN Sport, beIN Sport en Espanol, RAI Internazionale, beIN Sport Play
7:25am – Roda JC vs PSV Eindhoven – ESPN Deportes, ESPN3
8:00am – CSKA Moskva vs Krasnodar – beIN Sport Play
9:00pm – Bordeaux vs Montpellier – beIN Sport Play
9:30am – Sunderland vs Newcastle United – NBCSN, Mun2, DirecTV, NBC Sports Live Extra, TalkSport
9:45am – Partick Thistle vs Celtic – Fox Soccer Plus, Fox Soccer 2Go
9:55am – Udinese vs Roma – beIN Sport, beIN Sport Play
9:55am – Juventus vs Genoa – beIN Sport en Espanol, beIN Sport Play
11:00am – Universidad Chile vs Universidad Católica – TV Chile
11:55am – Monaco vs Olympique Lyonnais – beIN Sport, beIN Sport Play
11:55am – Villarreal vs Valencia – beIN Sport en Espanol
12:00am – Chelsea vs Manchester City – NBCSN, Mun2, DirecTV, NBC Sports Live Extra, SiriusXM FC, TalkSport
12:00am – Tottenham Hotspur vs Hull City – NBC Sports Live Extra, SiriusXM FC, TalkSport
12:00am – Swansea City vs West Ham United – NBC Sports Live Extra, TalkSport
12:30pm – Borussia Monchengladbach vs Eintracht Frankfurt – GolTV
12:30pm – LDU Quito vs LDU Loja – Ecuador TV
1:00pm – Notre Dame vs Clemson – ESPN3
1:00pm – Pittsburgh vs Duke – ESPN3
1:00pm – Penn State vs Northwestern – Big Ten Network
1:00pm – Cartaginés vs Herediano – Centro America TV
1:30pm – DC United vs Houston Dynamo – NBC
1:55pm – Real Sociedad vs Almería – beIN Sport en Espanol
1:55pm – Corinthians vs Santos – ESPN3
2:00pm – Alabama vs Mississippi – ESPN3
2:00pm – Georgia vs Arkansas – ESPN3
2:00pm – Pumas UNAM vs Veracruz – Univision
2:30pm – Macará vs Emelec – Ecuador TV
3:00pm – Texas A&M vs Florida – ESPNU
3:00pm – Wisconsin vs Michigan State – Big Ten Network
3:00pm – Cerro vs Penarol – GolTV
3:15pm – Junior vs Millonarios – TV Colombia
3:55pm – Saint-Etienne vs Paris Saint-Germain – beIN Sport, beIN Sport Play
3:55pm – Atlético Madrid vs Real Betis – beIN Sport en Espanol
4:00pm – Columbus Crew vs New England Revolution – Direct Kick, MLS Live (Free Stream of the Week)
4:00pm – FC Edmonton vs Tampa Bay Rowdies – NASL.com
5:00pm – New York Red Bulls vs Chicago Fire – UniMás, Univision Deportes
5:30pm – Atlético Nacional vs Boyacá Chicó – TV Colombia
5:45pm – Barcelona vs Deportivo Quevedo – Ecuador TV
6:30pm – USWNT vs New Zealand – USsoccer.com
7:45pm – Deportes Quindío vs Envigado – TV Colombia
8:00pm – Vancouver Whitecaps vs Colorado Rapids – Direct Kick, MLS Live
9:00pm – Seattle Sounders vs LA Galaxy – ESPN, ESPN Deportes

Monday, Oct. 28
8:48am – Round of 16 (FIFA U-17 World Cup) – ESPN3
8:48am – Round of 16 (FIFA U-17 World Cup) – ESPN3
11:48am – Round of 16 (FIFA U-17 World Cup) – ESPN3
11:48am – Round of 16 (FIFA U-17 World Cup) – ESPN3
3:30pm – Brighton & Hove Albion FC vs Watford – beIN Sport, beIN Sport Play
4:55pm – Getafe vs Athletic Bilbao – beIN Sport en Espanol
5:00pm – Estudiantes vs Quilmes – TyC Sports Internacional
7:10pm – Olimpo vs Racing Club – TyC Sports Internacional

Tuesday, Oct. 29
8:48am – Round of 16 (FIFA U-17 World Cup) – ESPN3
8:48am – Round of 16 (FIFA U-17 World Cup) – ESPN3
11:48am – Round of 16 (FIFA U-17 World Cup) – ESPN3
11:48am – Round of 16 (FIFA U-17 World Cup) – ESPN3
2:55pm – Espanyol vs Málaga – beIN Sport en Espanol
3:30pm – Arsenal vs Chelsea – beIN Sport, beIN Sport Play
5:40pm – Celta de Vigo vs Barcelona – beIN Sport, beIN Sport en Espanol, beIN Sport Play

Wednesday, Oct. 30
1:00am – Pohang Steelers vs Incheon United – One World Sports
2:55pm – Real Valladolid vs Real Sociedad – beIN Sport en Espanol
3:30pm – Fiorentina vs Napoli – beIN Sport, beIN Sport Play
5:00pm – Osasuna vs Rayo Vallecano – beIN Sport Play
5:40pm – Real Madrid vs Sevilla – beIN Sport, beIN Sport en Espanol, beIN Sport Play
7:00pm – Fénix vs Platense – TyC Sports Internacional
7:30pm – USWNT vs New Zealand – USsoccer.com
10:30pm – Seattle Sounders vs Colorado Rapids – NBCSN, MLS Live

Thursday, Oct. 31
2:55pm – Granada CF vs. Atlético Madrid -beIN Sport en Espanol, beIN Sport Play
3:00pm – Villarreal vs Getafe – beIN Sport Play
3:40pm – Roma vs Chievo Verona – beIN Sport, beIN Sport Play
4:55pm – Athletic Bilbao vs Elche – beIN Sport en Espanol, beIN Sport Play
5:00pm – Real Betis vs Levante – beIN Sport Play
7:00pm – Trinidad & Tobago vs USA (CONCACAF U-17 Womens’ Championship) – Fox Soccer 2Go
7:00pm – Duke vs North Carolina – ESPN3
7:00pm – Wake Forest vs North Carolina State – ESPN3
8:00pm – Notre Dame vs Florida State – ESPN3
8:30pm – Houston Dynamo vs Montreal Impact – NBCSN, MLS Live

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

%d bloggers like this: